İş seyahatleri, yeni yerler keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak ve işinizi büyütmek için heyecan verici bir fırsat olabilir. Ancak hayallerinizi kovalamak, bir uçuşa yetişmeye çalışmak veya bir sonraki toplantınıza yetişmek için acele ederken; siber suçlular gölgelerde pusuya yatarak, savunmasız gezginleri avlamak için beklerler. İş gezisinden döndüğünüzde şirketinizin gizli verilerinin tehlikeye girdiğini öğrenmek isteyeceğiniz son şeydir, bu yüzden yolda kendinizi ve işinizi korumak için alabileceğiniz bazı pratik adımlara bir göz atalım. Güvenli Wi-Fi ağları kullanmaktan cihazlarınızı korumaya kadar her şeyi ele alacağız, böylece huzur içinde seyahat edebilirsiniz. İster deneyimli bir iş gezgini olun, ister yeni başlıyor olun, yolda güvende ve emniyette kalmak için okumaya devam edin.

İş Seyahatleri İçin 9 Siber Güvenlik İpucu

Verileri Yedekleyin :

Havaalanı güvenlik kontrol noktasında sıraya girdiğinizde dizüstü bilgisayarınızı ayrı bir kutuya koyma sürecine başlarsınız. Kolunuzun altından çıkarıp kutuya yerleştirirken, yarı yolda el bagajınızdaki tabletinizi hatırlarsınız. Hızla el bagajınıza ulaşmak için uzanırsınız ve dizüstü bilgisayarınız kolunuzdan kayarak havaalanı zeminine düşer ve parçalanır. Bu kabus senaryosu herkesin başına gelebilir, bu yüzden gerekli önlemleri almak önemlidir. Verilerinizi yedeklemek, herhangi bir şey ters gittiğinde tüm önemli dosya ve belgelerinizin bir kopyasına sahip olmanızı sağlar. Seyahatinizden önce, tüm verilerinizin bir yedeğini harici bir sabit sürücüye veya bulut tabanlı bir depolama hizmetine oluşturun ve yedeğinizin güvenliğini düşünün. Bulut tabanlı bir hizmet kullanıyorsanız, güvenilir bir sağlayıcı seçin ve olası ihlallere karşı verilerinizi korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Harici bir sabit sürücü kullanıyorsanız, yetkisiz erişimi önlemek için verileri şifrelemeyi düşünün.

Yazılımı Güncelleyin :

Uzun bir gün jetlerle seyahat ettikten ve yabancı yerlerde dolaştıktan sonra, nihayet varış noktanıza ulaştığınızda dizüstü bilgisayarınızı açmak tanıdık bir akışa uyum sağlamanıza yardımcı olabilir – ancak sisteminiz yavaş çalışıyorsa, uygulamalar donuyorsa veya alışık olduğunuz belirli özelliklere erişemiyorsanız bu mümkün olmaz. Seyahatiniz öncesi yapılacaklar listenize “Yazılımı Güncelle” eklemeyi unutmayın. Cihazınızın uygulamalarının en güncel yazılımla güncel tutulması, özellikle sık kullanılanlar için çok önemlidir. Uygulamanın güvenlik açıklarını gideren güvenlik yamalarını ve performans iyileştirmeleri, hata düzeltmeleri ve yeni özellikler içerebilecek genel güncellemeleri yüklemek çok önemlidir. Bu güncellemeleri seyahatinizden önce halletmek her zaman iyi bir fikirdir, çünkü güncellemenin beklenenden uzun sürmesi durumunda (hepimiz orada bulunduk) veya herhangi bir sorunla karşılaşırsanız. Uygulamalarınızı güncel tutarak, cihazınızın sorunsuz çalışmasını, verilerinizin korunmasını ve kesintisiz üretken olmanızı sağlayabilirsiniz.

Hassas Verileri Kaldırın :

İş seyahati için bavul hazırlarken, çoğumuz her şeyimizi yanımıza almamız gerektiğini düşünerek fazla eşyayı yanımıza alırız. Ancak siber güvenlik ve verilerinizi koruma söz konusu olduğunda, daha az eşya getirmek çok şey ifade eder. Ne kadar çok cihaz, belge ve ödeme yöntemi getirirseniz, bunların kaybolma, çalınma veya tehlikeye girme olasılığı o kadar artar. Bu, kullanmayacağınız kredi kartlarını, evde güvenli bir şekilde bırakılabilecek önemli belgeleri veya yanlış ellere geçerse tehlikeye girebilecek kişisel bilgileri içerebilir. Seyahatinizden önce, cüzdanınızı gözden geçirmek ve seyahatiniz boyunca gerçekten ihtiyaç duyacağınız kredi kartlarını belirlemek için biraz zaman ayırın. Kullanmayacağınız kartları veya bilgileri bırakın, böylece kaybolma veya çalınma riskini en aza indirmiş olursunuz. Yanınıza bir dizüstü bilgisayar getiriyorsanız, tabletinizi de getirmeniz gerekip gerekmediğini kendinize sorun. Gözünüzü “sadece temel ihtiyaçlar” üzerinde tutarsanız, birinin eksik olup olmadığını fark etmek daha kolaydır ve verilerinizi güvence altına almak ve olası veri ihlallerini önlemek için mümkün olan en kısa sürede harekete geçebilirsiniz.

VPN Kullanın :

İş seyahatine çıktığınızda, kamuya açık Wi-Fi veya erişim noktalarına bağlanmak neredeyse kaçınılmazdır, ancak dizüstü bilgisayarınızı açıp otelin Wi-Fi ağına bağlanarak meslektaşınıza veya ortağınıza gizli bir eki e-posta ile göndermek istediğinizde – bunu bir VPN olmadan yapmayın. VPN olmadan verileriniz, aynı ağı izleyen siber suçlular tarafından ele geçirilmeye karşı savunmasızdır. VPN’ler, verilerinizi ve iletişiminizi şifreleme yoluyla korur, bu da siber suçluların bilgilerinizi çalmasını zorlaştırır. VPN’iniz şifreleme ve güvenlik protokollerini doğru bir şekilde uygulamış olduğundan emin olun. İş seyahatlerinizde her zaman VPN kullanarak kendinizi ve şirketinizin verilerini siber tehditlerden koruyun.

Hangi Wi-Fi’nin Hangisi Olduğunu Bilin :

Halka açık Wi-Fi’ye bağlanırken, her zaman dikkatli olmalısınız. Diyelim ki Hilton otelinde kalıyorsunuz ve Wi-Fi’lerine bağlanmak istiyorsunuz. Kullanılabilir ağlar listesini açarsanız ve seçebileceğiniz birden fazla Hilton ağı görürseniz, bağlanmadan önce her zaman otel personeline danışın. Bilgisayar korsanları genellikle gerçek Wi-Fi ağlarına benzeyen, ancak aslında kişisel bilgilerinizi çalmak için tasarlanmış sahte Wi-Fi ağları kurar. Bu tür dolandırıcılıklara karşı korunmak için, bağlanmaya çalıştığınız ağa benzeyen birden fazla Wi-Fi adı olup olmadığına dikkat edin ve mümkün olduğunda doğru olanı kullanmak için bir personel üyesiyle doğrulayın.

 

“Eşleştirme” Konusuna Dikkat Edin :

Yoğun bir havaalanında, uçağınızı beklerken, ancak uçağa binmeden önce bir meslektaşınızla hızlı bir video görüşmesi yapmanız gerektiğinde, dizüstü bilgisayarınızı kurmak için uygun bir yer bulursunuz, kablosuz kulaklıklarınızı bulmak için el bagajınızı karıştırırsınız ve ardından dizüstü bilgisayarınızda bilinmeyen bir cihazla eşleştirmeniz gerektiğini bildiren bir bildirim alırsınız. Bunun kulaklıklarınız olduğunu varsayar ve düşünmeden “Bağlan” seçeneğine tıklarsınız. Az önce kişisel bilgilerinizi kimlik hırsızlığı, mali dolandırıcılık ve diğer kötü amaçlı amaçlar için açığa çıkaran bir Bluetooth saldırısına mı maruz kaldınız? Bu tür saldırılara maruz kalmamak için Bluetooth’u kullanmadığınızda, özellikle saldırganların bir saldırı başlatmasının daha kolay olduğu halka açık yerlerde kapatmak önemlidir. Çoğu işletim sistemi, dizüstü bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımız, sık kullanılan Bluetooth cihazlarını tanır ve bunlara otomatik olarak bağlanır – bu nedenle seyahat ederken ve eşleştirme isteği aldığınızda, her zaman iki kez düşünün ve oturumlar arasında Bluetooth’u kapatın.

Temassız Ödeme Yapmaktan Kaçının :

Bilmediğiniz bir cihazla cihazınızı basitçe dokundurmanın, hassas verilerinizi riske atabileceğini biliyor muydunuz? Saldırganlar, cihazınızı, havalimanı veya kahve dükkanı gibi kalabalık yerlerdeki kötü niyetli bir cihazı yaklaştırarak NFC (Yakın Alan İletişimi) üzerinden kontrol edebilirler. Cihazınız, kötü niyetli cihazla temas ettiğinde, saldırgan bu bağlantıyı kötü amaçlı yazılım yüklemek, hassas bilgileri çalmak veya cihazınızı uzaktan kontrol etmek için kullanabilir. Yalnızca güvenli olduğunu bildiğiniz cihazlara veya güvendiğiniz cihazlara cihazınızı dokundurun. Ek koruma için, ihtiyaç duymadığınızda NFC “temassız ödeme”yi devre dışı bırakın. ABD dışına mı çıkıyorsunuz? NFC dolandırıcılığı her ülkede meydana gelebilir, ancak bazı ülkelerde bu tür dolandırıcılıklara karşı güvenlik düzenlemelerinin farklı seviyelerde olması veya temassız ödeme kabulünün daha yüksek olması nedeniyle bu tür dolandırıcılıkların görülme olasılığı daha yüksek olabilir. Bu yüzden, iş için yolda olduğunuzda ve cihazınızı başka bir bilinmeyen cihaza dokundurma eğiliminde olduğunuzda, iki kez düşünün. Güvendiğiniz bir cihazla kullanmanız gerekiyorsa, işi halledin ve işiniz bittiğinde kapatın.

Paylaşılan Şarj İstasyonlarına Dikkat Edin :

Kapınıza vardınız ve hareketli bir günün ardından telefonunuzun pili azaldı. Açık bir yer olan bir şarj istasyonu bulursunuz ve cihazınızı hızla takarsınız. Yine, rahatlıkla risk gelir. Farkında olmadan, şarj istasyonunda bir veri aktarım kablosu bulunur ve yakınlardaki bir bilgisayar korsanı kişi listenize, e-postalarınıza ve diğer hassas verilere erişebilir. Havaalanında veya paylaşılan bir şarj istasyonuyla güçlenmeniz gerekiyorsa, yalnızca veri iletimi yapmayan bir şarj kablosu kullanın. Yalnızca şarj kabloları, cihazınızın yalnızca güç almasını ve şarj istasyonuna herhangi bir hassas veri aktarmamasını sağlar.

Cihazınızı Kilitsiz Bırakmayın :

İş için seyahat ederken, dizüstü bilgisayarınızda veya telefonunuzda hassas bilgiler ve önemli belgeler taşımanız muhtemeldir. Bu nedenle, cihazınızı hırsızlık veya yetkisiz erişimden korumak için önlemler almak çok önemlidir. Bunu yapmanın basit bir yolu, bir havaalanı veya otel lobisi gibi halka açık bir yerde veya otel odanız gibi özel bir yerde bile olsanız, cihazınızı her adım attığınızda “kilitlemek” veya “ekran kilidi” özelliğini kullanmaktır. Ekran kilidi güvenlik özelliği, çoğu dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve tablette bulunur. Cihazınızı kilitlediğinizde, parolalar, PIN, parmak izi veya yüz tanıma gibi uygun kimlik bilgileri olmadan bilgilerinize erişilmesini önlersiniz. Bu, özellikle halka açık alanlarda veya iş için seyahat ederken verilerinizi yetkisiz erişimden korumanın etkili bir yoludur.

  • SIEM (Security Information and Event Management), güvenlik bilgi ve olay yönetimi anlamına gelir. SIEM çözümleri, ağ ve sistem güvenliği açısından kritik öneme sahiptir. SIEM, güvenlik bilgilerini ve olaylarını toplar, analiz eder ve raporlar. Bu sayede, olası tehditleri anında tespit ederek, proaktif bir güvenlik yaklaşımı sağlar.

  • Dijital çağda, siber güvenlik her işletme için kritik bir öneme sahiptir. Ancak, teknolojik önlemler ne kadar güçlü olursa olsun, insan faktörü hala en büyük güvenlik açığıdır. Çalışanlarınıza yönelik siber güvenlik eğitimleri, bu açığı kapatmanın ve işletmenizi siber tehditlere karşı korumanın en etkili yollarından biridir. Peki, bu eğitimler neden bu kadar önemli ve nasıl uygulanmalı?

  • Uzaktan çalışma, günümüzde pek çok işletme için kalıcı bir çalışma modeli haline geldi. Çalışanlara esneklik sunarken, işletmelerin operasyonel verimliliğini artıran bu model, beraberinde bazı güvenlik risklerini de getirmektedir. İşte, uzaktan çalışırken güvenliği sağlamak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

  • SIEM (Security Information and Event Management), güvenlik bilgi ve olay yönetimi anlamına gelir. SIEM çözümleri, ağ ve sistem güvenliği açısından kritik öneme sahiptir. SIEM, güvenlik bilgilerini ve olaylarını toplar, analiz eder ve raporlar. Bu sayede, olası tehditleri anında tespit ederek, proaktif bir güvenlik yaklaşımı sağlar.

  • Dijital çağda, siber güvenlik her işletme için kritik bir öneme sahiptir. Ancak, teknolojik önlemler ne kadar güçlü olursa olsun, insan faktörü hala en büyük güvenlik açığıdır. Çalışanlarınıza yönelik siber güvenlik eğitimleri, bu açığı kapatmanın ve işletmenizi siber tehditlere karşı korumanın en etkili yollarından biridir. Peki, bu eğitimler neden bu kadar önemli ve nasıl uygulanmalı?

Yorum Yazın