İşletmenizin BT Destek Hizmetlerine İhtiyacı Olduğuna Dair 10 Uyarı İşareti

İş dünyası tamamen para kazanmakla ilgilidir. İşinizin kârlı olduğundan ve hayatta kalmak için büyüyebileceğinden emin olmanız gerekir. Bu da BT sistemlerinizin güncel olduğundan ve iyi çalıştığından emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Bir BT sisteminde bir şeyler ters giderse, işletmeniz için potansiyel olarak başarısızlığa yol açabilecek çeşitli sorunlara neden olabilir. Aşağıda BT destek Hizmetlerine ihtiyacınız olduğunu gösteren en önemli uyarı işaretleri yer almaktadır.

Sürekli Kesinti

Kapalı kalma süresi, işletmenizin çalışmadığı zamandır. Donanım arızası ve elektrik kesintileri de dahil olmak üzere çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. İşletmeniz ne kadar çok kesinti yaşarsa, bu durumdan kurtulmak sizin için o kadar pahalı olacaktır. Bu, bir sorun ortaya çıktığında alternatif bir çözümle hazırlıklı olmanız için bir yedekleme planına sahip olmanın daha da önemli olduğu anlamına gelir.

Son birkaç on yılda teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde kesinti süreleri daha az yaygın hale geldi ve bu da bir işletmeyi yönetmenin birçok yönünü her zamankinden daha kolay hale getirdi; ancak, sistemleriniz ne kadar gelişmiş olursa olsun veya onlara ne kadar para yatırmış olursanız olun, tamamen önlenemeyecek bazı şeyler vardır. Bununla birlikte, güvenilir BT desteği almak kesinti süresini mümkün olduğunca azaltmaya yardımcı olur ve bu da yükseltmeler için binlerce dolar harcamanızı veya ek personel işe almanızı gerektirmez.

Güvenlik Eksikliği

Günümüzde ve çağımızda güvenlik tüm işletmeler için bir endişe kaynağıdır. İşletmeniz yerinde bir sunucu veya bilgisayar ağı kullanıyorsa, bilgisayar korsanlarına ve potansiyel siber tehditlere karşı güvende tutmak için yeterli güvenlik önlemlerine sahip olmanız zorunludur.

BT altyapınızın güncellenmesi gerekip gerekmediğini bilmek istiyorsanız, bazı işaretler sizi bu olasılığa karşı uyarmalıdır:

 • Sık sık donanım çökmeleri yaşıyorsanız
 • Şirket verilerine veya dosyalarına erişimde sorun yaşıyorsunuz
 • Çalışanlar e-posta hesaplarına erişememekten şikayetçi
 • Gelecek İçin Planlama Yapmamak

Size verebileceğimiz en önemli tavsiyelerden biri kısa vadeli plan yapmamanızdır. İşletmenizin ve BT altyapınızın tüm yönlerine bakmanız ve plan yapmanız gerekir. Örneğin, şu anda eski bir işletim sistemi veya sunucu platformu kullanıyor ancak kısa süre içinde yükseltme yapmayı planlamıyorsanız, teknoloji etrafımızda ilerlemeye devam ederken kendinizi nasıl riske atıyor olabileceğiniz hakkında konuşmamızın zamanı gelmiş demektir. Aynı şey ağ güvenliği ve veri yedekleme çözümleri gibi diğer alanlar için de geçerlidir: bu konularda güncel kalmak, işletmenizin gelecekte karşısına çıkabilecek her türlü zorluğa hazırlıklı olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak BT sürekli değişiyor – bu değişimin işletmenize fayda sağlayıp sağlamayacağı size bağlı!

Eski Sistemler

Eski teknoloji kullanıyorsanız, işletmeniz muhtemelen eski sistemleri yenileriyle değiştirerek çözülebilecek çeşitli sorunlardan muzdariptir. Bunlardan bazıları şunlardır:

Verimsiz iş akışları
Daha az çıktı için daha yüksek maliyetler
Çalışanların elde tutulmasını ve üretkenliğini etkileyebilecek güvenlik ve müşteri memnuniyetinde azalma
Verimsiz iş akışları veya manuel süreçlere ve kağıt dosyalara bağımlılık nedeniyle üretkenlik kaybı (bunlar er ya da geç kullanılmaz hale gelecektir)

Afet Planı Yok

Ne büyüklükte bir işletmeye sahip olursanız olun bir felaket planına sahip olmak önemlidir. Bir felaket planı oluşturmanın ilk adımı, şirketinizin nelerden etkilenebileceğini ve bunun işletmeyi nasıl etkileyeceğini belirlemektir. Bunları belirledikten sonra, işinizde ters gidebilecek tüm şeylerin ve bu sorunların nasıl ele alınacağının bir listesini oluşturun.

Ayrıca, acil bir durum sırasında herkesin rolünü anladığından emin olun, böylece bir şeyler ters gittiğinde hangi görevlerin tamamlanması gerektiğini bilirler. Bu listeyi oluşturduktan sonra, doğrudan ağımıza bağlı bilgisayarlardaki (e-posta sunucuları) veya doğrudan ağımıza bağlı olmayan teyp sürücüleri gibi sabit disk depolama birimlerindeki (yedekleme cihazları) hassas veriler için yedekler oluşturarak uygulamaya başlayın.

Tehlikeye Atılmış Veri Güvenliği

Veri güvenliği birçok işletme için yasal bir gerekliliktir, ancak işletmenizin faaliyetlerini sürdürmesi ve müşterilerinizin verilerini koruması için de önemlidir.

Veri güvenliği yasal bir gerekliliktir: Yasalarla uyumlu olmak için uygun veri güvenliği seviyelerini korumanız gerektiğini unutmak kolaydır.

Veri güvenliği işletmenizi korur: Bilgisayar korsanları sistemlerinizi ele geçirebilirse, kredi kartı numaraları gibi hassas verileri çalabilirler ve hepimizin bildiği gibi, bu hem siz hem de müşterileriniz için yıkıcı derecede zarar verici olabilir. Müşterilerinizin güvenini kazanmak için yıllarınızı harcadıktan sonra isteyeceğiniz son şey, bir ihlal nedeniyle mağazanızdan alışveriş yapma konusunda güvenlerini kaybetmeleridir!

Personelin Bilgi Eksikliği

Personelinizin teknik seviyesini bildiğinizden emin olun. Eğer bir personel yaygın bir sorunun nasıl giderileceği hakkında hiçbir fikre sahip değilse, daha karmaşık sorunlarda size yardımcı olma şansı nedir? Tüm çalışanlarınızın BT konularında yeterli bilgi ve anlayışa sahip olmasını sağlamanın en iyi yolu düzenli eğitim oturumları uygulamaktır. Hatta dışarıdan bir danışman tutup personelinizi kendi zamanlarında eğitmeyi bile düşünebilirsiniz, böylece sadece iş tanımlarının bir parçası olduğu için bir şeyler öğreniyormuş gibi hissetmezler.

Yedekleme ve Kurtarma Planı Yok

Günümüzde ve çağımızda, işletmeniz için bir yedekleme ve kurtarma planına sahip olmanız kritik önem taşımaktadır. Bir plana sahip olmayarak paradan tasarruf ettiğinizi düşünebilirsiniz, ancak büyük bir felaket meydana geldiğinde ne olur? Böyle bir durumdan kurtulmanın maliyeti astronomik olabilir.

 • Bir felaket meydana gelirse, şirketiniz bir yedekleme planı olmadan zarar görebilir:
 • Yedeklemeler verilerinizi bilgisayar korsanlarına ve fidye yazılımı saldırılarına karşı güvende tutar.
 • Yedeklemeler, bir çalışan dizüstü veya masaüstü bilgisayarını kaybetse bile önemli dosyalarınıza her zaman erişebilmenizi sağlar.
 • Yedeklemeler, saldırıya uğradıktan veya bir çalışan beklenmedik bir şekilde şirketten ayrıldıktan ve hassas bilgileri de beraberinde götürdükten sonra hızla iyileşmenizi sağlar.

BT Sorunları Nedeniyle Verimlilik Kaybı

Eğer iş hayatındaysanız, üretkenliğin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Para kazanmak ve rekabet gücünüzü korumak için işlerinizi halledebilmeniz gerekir. BT sorunları ortaya çıktığında, üretkenliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilirler.

Bu iki nedenden dolayı kötüdür: Birincisi, BT sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmak, gerçek işlerin yapılmasından zaman çalacaktır. İkincisi, verimli çalışmanızı engelleyen bir şeylerin ters gitmesi dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu olabilir. Gün boyu BT sorunlarını çözmek yerine para kazanmak için zaman harcamayı tercih ediyorsanız, yardım almanın zamanı gelmiş olabilir!

İş Süreçleriniz Verimsiz

BT destek hizmetleri işletmenize çok çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. İşletmenizin büyümesine, daha verimli, daha kârlı ve daha rekabetçi olmasına yardımcı olabilirler. Günlük iş operasyonlarınızda sorun yaşıyorsanız, küçük işletmeniz için BT destek hizmetlerini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Sonuç olarak, işletmeniz yukarıdaki sorunlardan herhangi birini yaşıyorsa, BT destek hizmetlerini aramanın zamanı gelmiş demektir. Birçok şirket küçük işletmelerin bilgisayar ve teknoloji sorunlarına yardımcı olma konusunda uzmanlaşmıştır. Uygun fiyatlar sunan bir şirket bulabilirsiniz, böylece şirketinizin BT ihtiyaçlarında güncel kalmasını sağlamaya çalışırken bankayı kırmak zorunda kalmazsınız.

 • Günümüz iş dünyasında, rekabet avantajı sağlamanın yolu güçlü ve sağlam bir dijital altyapıdan geçer. İş süreçlerinizin sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde işlemesi, müşteri memnuniyetini artırmanızı ve işletme büyümenizi desteklemenizi sağlar.

 • Ağ teknolojisi, şirketlerin çalışma, müşterilerle etkileşim ve yeni ürünler geliştirme biçimlerini şekillendiren, büyük stratejik öneme sahip bir alan haline gelmiştir. Ancak mobil cihazların, dizüstü bilgisayarların, IoT cihazlarının ve sunucuların etkileşime girdiği ve değerli verileri paylaştığı günümüzün dinamik ağ ortamları da kırılgan ve kesintiye açık olabilir. İşletmenizin doğru bilgisayar ağı desteğine ihtiyacı vardır.

 • Günümüzde, işletmenizin en yüksek potansiyelinde çalışmasını sağlamak çok önemlidir ve MBR Teknoloji bu noktada devreye girer. Türkiye'deki en iyi BT destek şirketlerinden biri olarak tanınan bizler, kendimizi benzersiz BT verimliliği, birinci sınıf güvenlik ve son teknoloji yenilikler sunmaya adadık.

 • Günümüz iş dünyasında, rekabet avantajı sağlamanın yolu güçlü ve sağlam bir dijital altyapıdan geçer. İş süreçlerinizin sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde işlemesi, müşteri memnuniyetini artırmanızı ve işletme büyümenizi desteklemenizi sağlar.

 • Ağ teknolojisi, şirketlerin çalışma, müşterilerle etkileşim ve yeni ürünler geliştirme biçimlerini şekillendiren, büyük stratejik öneme sahip bir alan haline gelmiştir. Ancak mobil cihazların, dizüstü bilgisayarların, IoT cihazlarının ve sunucuların etkileşime girdiği ve değerli verileri paylaştığı günümüzün dinamik ağ ortamları da kırılgan ve kesintiye açık olabilir. İşletmenizin doğru bilgisayar ağı desteğine ihtiyacı vardır.

Yorum Yazın