İşletmelerde Bilgi Teknolojileri Danışmanlığı, kişisel bilgisayar ve internet, işletmelere bugüne kadar görülmemiş ölçüde teknoloji gücü sağlamaktadır; ne var ki birçok işletmenin bu teknolojiden  istifade için gerekli uzmanlığı veya zamanı yoktur. Bu durumda işletmeler, çok dürüst olmayan veya çok etkili olmayan bilişim teknolojisi tedarikçilerinden olumsuz etkilenmeye karşı savunmasız kalabilmektedirler. İşletmelerin aslında Bilgi teknolojileri danışmanlık hizmetlerine olan ihtiyaçları büyüktür, ancak bu hizmetlerin bedelini ödemek için gerekli nakit kaynaklar ellerinde olmayabilir. Bu duruma bir çözüm, bir iş geliştirme veya teknoloji geliştirme projesini desteklemek üzere bir tür devlet hibesi elde etmek olabilir. Bunun bir alternatifi ise, danışmanın zamanını çok iyi kullanacak şekilde çalışmanın bir yolunu bulmasıdır.

Görece büyük müşteri işletmelerle çalışmış olan danışmanlara küçük işletmeler için proje yapmanın çok daha basit olacağını varsaymak gibi bir hatadan
uzak durmaları tavsiye edilir. Büyük ve küçük işletmelerin birçok alanda karşılaştıkları ticari meseleler aynıdır; bazı başka meseleler ise küçük işletmelere mahsustur. Küçük işletmeler, görece büyük işletmelere nazaran daha az sayıda uzman istihdam ederler ve tipik olarak herhangi bir türden fazla kaynakları pek yoktur.

Ölçek ekonomilerinin yokluğunun telafisi için küçük işletmeler, kendilerinden daha büyük rakiplerine nazaran sık olarak daha hızlı tepki vermek zorundadırlar. Tek bir siparişin kaybedilmesi, böyle bir küçük işletme için ticari önceliklerin bir anda değişmesine neden olabilir. Ayrıca küçük işletmelerin sahiplerinin/ yöneticilerinin emelleri ve kişisel gündemleri, daha büyük firmaların sahipleri veya yöneticilerine nazaran daha farklı olabilmektedir.

Bunlarla birlikte, teknolojinin ticari gereklerle bağlantılandırılması, büyük işletme için olduğu gibi küçük işletme için de aynı derecede önemlidir. Uygun teknoloji, bir veya iki ileri teknoloji özel uygulama yazılımı anlamına gelebilir veya standart paketlerin daha geniş kapsamlı uygulanması anlamına da gelebilir. Karmaşık teknolojinin işletme çapında uygulanması, küçük işletmelerin çoğu için bir seçenek değildir ve aslında bu işletmelerin koordine edilmesi gereken personel sayısı az olduğu için bu tür uygulamaya olan ihtiyaçları da görece azdır. Küçük işletmeler ile çalışan danışmanların bu müşterilerine daha büyük işletmeler için geçerli BT sorularının aynılarının yanıtları hakkında düşünmek konusunda yardımcı olmaları gerekecektir:

işletmelerde bilgi teknolojileri danışmanlığı

Neden? Ne? Hangisi? Nasıl? Bu analizin yapılmasında zamanın çok iyi kullanılması gerekecektir. Belki, danışmanın tam zamanlı çalışarak kapsamlı bir rapor üretmesi yerine uzunca bir dönem içerisinde birden fazla kısa süreli aşamalar içinde çalışması ile bu analiz tamamlanacaktır. Birçok küçük işletme yöneticisinin zaman zaman tavsiye ve destek almak üzere başvurabilecekleri, güvenilir ve deneyimli kurum dışı bir uzmanla çalışmanın değerini takdir edebildikleri görülmektedir.

Çalışma programı yoğun olan bir danışman için bu çalışma tarzına uyabilmek zor olabilir; buna karşılık, küçük işletme yönetimi meselelerinin sorunlarını ve heyecanını paylaşmak oldukça doyurucu olabilmektedir.

İletişime Geç

Siz de çözümlerimizden faydalanmak ister misiniz?

Uzman kadromuz ile size uygun olacak en iyi çözümü sunmak için hemen bizimle iletişime geçin.
İletişime Geç