Veri Merkezi İzleme, Nedir ve Neden Bir Veri Merkezine İhtiyaç Duyulur: Veri merkezi izleme ve neden önemlidir?

Veri merkezi izlemenin bir lüks ya da geçici bir heves olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak gerçek şu ki, veri merkezi performansınızı optimize etmek için gerekli ve değerli bir araçtır. Veri merkezleri, şu anda bulunduğunuz yere bağlı olarak %60’a varan oranlarda tasarruf etmenizi sağlayabilir. Ancak, onları izlemezseniz, bu tasarruflardan ve hatta veri merkezinin kendi içinde yeterli alandan yararlanamazsınız.

Çevrimiçi işletmeniz veri merkezine bağlı ve verilerinizi güvende tutmaya çalışıyorsunuz – ancak içinde neler olduğunu biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız, işinizi riske atıyor olabilirsiniz. Veri merkezleri, çok değerli bilgileri barındırdıkları için bilgisayar korsanları ve doğal afetler için önemli hedefler haline gelmiştir. Bu nedenle Veri Merkezi İzleme ile veri merkezinizi düzenli olarak izlemek son derece önemlidir – bu size her şeyin düzgün çalıştığından ve BT çalışanlarının sizin için kurduğu ekipmanın işini yaptığından emin olmanın huzurunu verir.

Veri Merkezi İzleme Nedir?

Veri merkezi izleme, bir veri merkezi tesisindeki temel performans göstergelerinin (KPI’lar) ölçülmesi, izlenmesi ve analiz edilmesi sürecidir. Veri merkezi yöneticileri ve BT yöneticileri bu bilgileri merkezin verimliliğini ve kullanılabilirliğini artırmak için kullanır. Veri merkezi izleme araçları yazılım, donanım veya her ikisini de içerebilir.

Veri merkezleri her şirketin BT altyapısının merkezinde yer alır. Bu tesisler ağları, sunucuları, depolamayı ve diğer temel BT ekipmanlarını barındırır. Bir kuruluşun başarısı için çok kritik olduklarından, veri merkezlerinin en iyi şekilde çalıştıklarından emin olmak için izlenmesi gerekir – yalnızca kesinti sürelerini önlemek için sorun giderme amacıyla değil, aynı zamanda operasyonların verimliliğini artırmak için de.

Etkili veri merkezi izlemenin çeşitli faydaları vardır:

Artan verimlilik: Veri merkezi izleme, operatörlerin sorunları ortaya çıktıklarında tespit etmelerini sağlayarak olası sorunları ortaya çıkmadan önce önlemelerine yardımcı olur.

Geliştirilmiş kullanılabilirlik: Operatörler, kesinti nedenlerini belirlemek ve çalışma süresini artıracak değişiklikler yapmak için sistem kullanılabilirliği metriklerini izleyebilir.

Daha iyi kapasite planlaması: Kaynak kullanımına ilişkin geçmiş veriler, operatörlerin kapasite artışlarını planlamasına olanak tanır.

Azaltılmış enerji maliyetleri: Operatörler güç tüketimi ve verimlilik ölçümlerini takip ederek enerji kullanımını iyileştirebilir ve enerji maliyetlerini azaltabilir.

Azaltılmış operasyonel giderler: Etkili veri merkezi izleme, operatörlerin aşağıdakiler için fırsatları belirlemelerini sağlar

Veri merkezi izlemenin işletmeniz için gerekli olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır

 

Proaktif Planlama ve Kontrol

Sürekli veri merkezi izlemenin en büyük faydalarından biri, operasyonlarınızın nasıl yürüdüğüne dair kapsamlı bir görünüm sunmasıdır. Bu da kapasite tükenmesi gibi sorunları yalnızca önceden tahmin etmenize değil, aynı zamanda bunları önlemek için zamanında harekete geçmenize de olanak tanır. Sürekli izleme, talepleri karşılamak ve verimliliği artırmak için ne zaman ölçek büyütme zamanının geldiğini belirlemenize ve kaynaklarınızın en iyi şekilde kullanılmasını sağlamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, günün belirli saatlerinde ağ kullanımında bir artış fark ederseniz, operasyonları optimize etmek ve kesintileri en aza indirmek için bakım görevlerini bu dönemlere göre planlayabilirsiniz.

Varlık ve Altyapı Yönetimi.

Eski BT altyapısını değiştirme veya yükseltme zamanı geldiğinde, sürekli izleme, varlık kullanım modellerine ilişkin içgörüler sağlayarak maliyetleri tahmin etmenize yardımcı olabilir. Tam olarak kaç sunucu ve depolama biriminin değiştirilmesi gerektiğini bilirsiniz, böylece buna göre bütçe yapabilir ve veri merkezinizin gelecekte de sorunsuz çalışmasını sağlamak için gereken yatırımlar hakkında bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Tedarik Zinciri Ortaklıklarına Görünürlük

Kuruluşunuz bulut depolama, sunucu barındırma veya veri yönetimi gibi hizmetler sağlayan üçüncü taraflarla çalışıyorsa, bu tarafların faaliyetlerine ilişkin görünürlüğe sahip olmanız tedarik zincirinizin nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır

Kısacası, veri merkezi izleme, bir veri merkezindeki sunucular, telekomünikasyon ekipmanları ve diğer sistemler hakkında metrik veriler toplama uygulamasıdır. Toplanan metrikler arasında ana sunucular, depolama dizileri, ağ ekipmanları ve daha fazlası için sıcaklıklar ve güçler yer alır. Bu bilgiler jeneratörler, UPS sistemleri ve yük bankaları gibi güç üretim ekipmanlarından gelen bilgilerle birleştirildiğinde, bir veri merkezinin performansını sürekli olarak ölçmek için kullanılabilir.

  • "Dijital dönüşüm" terimini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Dünyanın yüzyılın başından bu yana dijital bir dönüşümden geçtiğini rahatlıkla iddia edebilirsiniz. Sadece Türkiye'de bile, son 25 yılda dijital televizyona, radyoya, ultra hızlı genişbanta geçişe ve sosyal medyanın, akıllı telefonların ve bunları takip eden tüm uygulama ve hizmetlerin tanıtımına tanık olduk.

  • Altyapı yönetimi, günümüzde her işletmede BT sürecinin bir diğer önemli parçasıdır. Bu makalede, altyapı yönetiminin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve bundan kimlerin yararlanacağını tartışacağım.

  • Ağ teknolojisi, şirketlerin çalışma, müşterilerle etkileşim ve yeni ürünler geliştirme biçimlerini şekillendiren büyük stratejik öneme sahip bir alan haline gelmiştir. Ancak mobil cihazların, dizüstü bilgisayarların, IoT cihazlarının ve sunucuların etkileşime girdiği ve değerli verileri paylaştığı günümüzün dinamik ağ ortamları da kırılgan ve kesintiye açık olabilir. İşletmenizin doğru bilgisayar ağı desteğine ihtiyacı vardır.

Yorum Yazın